آیین دوست یابی

همیشه دوست داشتم خلاصه ای یا گزیده ای از کتابهایی را که خوانده ام را در یک پلتفرم آنلاین بنویسم تا از هر جا که اینترنت موجود باشد به آن دسترسی داشته باشم. چندین بار در وبلاگهای قبلی ام این کار را شروع کرده بودم و هر بار به دلایل مختلف کار را ادامه نداده بودم. این بار میخواهم یک دسته از مطالب این سایت را به گزیده نویسی از کتابها اختصاص بدهم.

اولین کتاب آیین دوست یابی دیل کارنگی است. این کتاب در میان کتابهای خانه پدری ام بود ودر سفر اخیرم از تهران به مرودشت آن را مجددا تورق کردم. تصمیم گرفته ام در هر سفری که به خانه پدری یا به تهران دارم، یک کتاب را مرور مجدد کرده و گزیده ای از آن را در این وبلاگ بنویسم.

گزارش از کتاب

این کتاب 6 فصل دارد و انتشارات اردیبهشت در 376 صفحه آن را منتشر کرده است.

مقدمه:

… به این نتیجه رسیدیم که در موفقیت چشمگیر یک مهندس فقط 15 درصد مربوط به سواد و کاردانی است و هشتاد و پنج درصد بقیه بستگی به طرز سلوک و معاشرت او با دیگران دارد. شما هم به طور تجربی باید دریافته باشید که آنان که اجتماعی تر هستند، موفقیتهای بیشتری بدست می آورند.

فصل اول : فنون اساسی سلوک و رفتار با دیگران

  • اگر مایل به داشتن عسل هستید به کندو لگد نزنید.
  • در ارتش آلمان یک قانون وجود داشته که هر یک سرباز بلافاصله بعد از اهانتی که به او شده حق اعتراض ندارد. او تنها زمانی میتواند شکایت کند که مدتی گذشته باشد و خشمش فروکش کرده باشد. این قانون در زندگی هم میتواند سودمند باشد. که در زمان عصبانیت اقدامی نکنیم و مدتی صبر کنیم تا خشم ما فروکش کند.
  • موقع معاشرت با مردم باید به یاد داشته باشیم سروکارمان با افرادی نیست که منطق سرشان شود بلکه با افرادی سروکار داریم که دارای احساساتند. موجوداتی هستند که دارای تعصبات و عقاید بی دلیل و محرکشان غرور و خود بینیی است.
  • انتقاد اخگر خطرناکی است. اخگری که ممکن است در مخزن باروت غرور انفجاری تولید کند.(جمله بندی زیبا و آراسته با واژگان زیبا)
  • بنیامین فرانکلین که در جوانی فردی ندانم کار و بی ملاحظه بود بعدا به حدی حساس و در سلوک با مردم ماهر شد که او را بعنوان سفیر کبیر آمریکا به فرانسه گسیل داشتند. راز موفقت او در چه بود؟ به گفته خود او: “من از هیچ کس بدگویی نمیکنم… و همیشه محاسن افراد را ذکر می نمایم.”

فصل دوم درک راه سلوک با مردم یک راز بزرگ است

عمیق ترین انگیزه در نهاد آدمی میل به مهم بودن است .

عطش مورد تحسین و تمجید و تقدیر واقع شدن. کمتر کسانی هستند که بتوانند از طریق شرافتمندانه ای ارضا نمایند.

  • راه های زیادی برای حس مهم بودن دادن وجود دارد. تعریف کردن مستقیم تا recommend کردن در لینکدین و نامه شخصی سازی شده +

امرسون : هر کسی را میبینم به طریقی بر من برتری دارد و من سعی میکنم در چیزی که وی از من برتر است چیزی بیاموزیم.

فصل 3:

یگانه راه نفوذ در دیگران ، این است که درباره چیزی که به آن علاقه دارند حرف بزنیم.

فصل 4: توصیه ای برای مورد استقبال قرار گرفتن

آلفرد آدلر روانشاس اتریشی:”فردی که به همنوعان خود علاقه پیدا نمیکند در زندگی دچار بزرگترین مشکلات میشود و پیش از دیگران به خود صدمه میرساند. از میان چنین اشخاصی است که افراد بیکاره و شکست خورده به وجود می آیند.”

تا ص 80- مرودشت- 14/11/1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.