کتاب بازی بی نهایت

اگر حوصلمون سر رفت و اگر توی فکر فرو رفتیم که دنیا چه معنایی داره ، پیشنهادم اینه که به این فکر باشیم که “یه چیز بزرگتر از خودمون “(توانایی‌ها مون) خلق کنیم. این مستلزم اینه که یه موضوع پیدا کنیم که مردم بهش احتیاج دارند و بعبارتی نیاز مردم هست . بعد که اون موضوع و مسئله رو پیدا کردیم وارد بازی حل مسئله بشیم . یادمون باشه که “توی بازی بمونیم و ادامه بدیم“.

توی این مسیر “خلاقیت داشتن” لذت خاص و منحصر بفردی به ما می ده . یعنی اینکه حس کنی شبیه به هیچ کسی و هیچ نوع کسب و کاری نباشی ، خودش بتنهایی حس لذت بخشی رو برای تو به ارمغان میاره.

” طرز فکر نامحدود داشته باشیم “

طرز فکر نامحدود موضوعی هست که سایمون سینک توی کتاب “بازی بی نهایت” در مورد اون بیشتر توضیح میده. در ادامه خلاصه ای (گزیده ای) از کتاب بازی بی نهایت را میخونید.

سایمون سینک (Simon sinek) اخیرا کتابی به نام the infinite game نوشته . این کتاب توی سال ۲۰۱۹ منتشر شده و تیم نشر نوین نسخه فارسی اون رو سال ۱۳۹۹ منتظر کرده .

خوندن این کتاب چقدر طول میکشه؟

این کتاب ۲۴۷ صفحه داره و اگر مثل من سرعت خوندن کتابتون کند باشه و عادت روزی ۳۰ صفحه کتاب خوندن رو داشته باشید ، حدود ۸ روز طول میشکه که این کتاب رو کامل بخونید. بعبارتی اگر هر صفحه خوندن کتاب ۳ دقیقه طول بکشه ، چیزی حدود۷۴۱ دقیقه ومعادل ۱۲ ساعت طول می کشه که خوندن این کتاب به پایان برسه.

کتاب ۱۱ فصل داره و توی هر فصل به حرفهایی زده میشه که میتونه نوع نگاه ما به مسائل رو تغییر بده.

مثلا توی فصل یکم از مفهوم “بازی های محدود و بازی های نامحدود” صحبت میشه.

اگه بخوام توضیح بدم که منظور از بازی محدود و نامحدود چیه شاید بهتر باشه که یه مثال بزنم. مثلا انجام دادن یک معامله و بدست آوردن مقداری پول یک بازی محدود است ، اما یادگیری فروشندگی و یک عمر در این بازی ماندن ، یک بازی نامحدود است.

مثال دیگر از کتاب :

“رهبری که طرز فکر محدود دارد ، ار عملکرد کمپانی بهره میگیرد تا ارزش دوران خدمت و رزومه اش را بالاتر ببرد. اما رهبری که طرز فکر محدود دارد ، از دوران خدمت خود بهره میگیرد تا ارزش بلند مدت کمپانی را بیشتر کند”

سایمون سینک نویسنده کتاب بازی بی نهایت

تداوم مهمتر از شدت است

از دیگر مواردی که دراین کتاب به آن اشاره می شود ، اهمیت استمرار در کارهاست. برای مثال منظم ورزش کردن و روزی ۳۰ دقیقه پیاده روی می تواند تاثیر بهتری نسبت به یک آخر هفته ورزش کردن به مدت ۵ ساعت باشد. یا در مورد میزان مطالعه کتاب ، رژیم غذایی و یا دیگر جنبه های زندگی ، استمرار داشتن در انجام کار صحیح اهمیت بیشتری دارد.

در بازی ماندن مهم تر است از پیروز شدن

گاهی موضوع برد و باخت نیست ، و چیزی که اهمیت دارد ماندن در بازی است. شاید برای همین باشد که خودکشی کردن (خروج از بازی) قباحت دارد و در ادیان هم انجام آن نهی شده است. در بازی ماندن یعنی این که جسارت و شجاعت ماندن در شرایط ابهام را داریم و در بازی ماندن به نظر من اعتراف به این است که خدا وجود دارد و با در بازی ماندن ایمان خود را به وجود خالق مهربانی که ما را آفریده را نشان می دهیم. اگر از بازی خارج شویم ، به این باور رسیده ایم که خالقی در دنیا وجود ندارد و هیچ نظمی بر این دنیا حاکم نیست. در صورتی که وقتی تصمیم میگیریم در بازی بمانیم (با وجود تمام سختی ها) داریم ایمان و باور خود را به وجود نظم و قانون در جهان ابراز می کنیم. نظم و قانونی که به صورت شفاف وجود ندارد. اندکی ابهام دارد. رازآلود است. این راز را هر کسی متوجه نمی شود ، تنها آن کسانی متوجه این راز می شوند ، که سحر خیز باشند ، در میدان بمانند ، ایمان به وجود نور در پس تاریکی ها داشته باشند. تنها آن کسانی این راز را متوجه خواهند شد که به نیروی تصور کردن ایمان داشته باشند. آنان که یاد گرفته اند که ذهن خود را کنترل کنند. ذهن خود را تربیت کرده اند که اگر چیزی را بخواهند باید به آن فکر کنند. این یک راز است که به صورت شفاف نمی توان اصول آن را افشا نمود. کسانی در این دنیا در بازی می مانند که به قدرت سکوت نیز ایمان دارند. در بسیاری از رفتارهایشان سکوت میکنند اما گویا تر از دیگرانی هستند که پر حرفی کرده و کوس (من آنم که رستم بود پهلوان) سر می دهند. در پایان اینکه پیامهایی در دنیا به آدمها الهام می شود که کمک میکند نه تنها در میدان بمانند و زندگی کنند ، بلکه شاد باشند و شوق زیستن و حرکت داشته باشند.

پی نوشت :

۱- تشکر از دوست عزیزی که این کتاب رو در روز تولدم به من هدیه داد.

۲- در نوشته های بعدی به تاثیر از کتاب بازی بی نهایت حرفهای بیشتری خواهم نوشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *