خلاصه کتاب شهرام مرادپور

کتاب آن خردمند دیگر

اولین باری که پای حرفای دکتر الهی قمشه ای نشستم رو یادم نمیاد. اما تا جایی که یادم میاد میدونم که همیشه بعد از حرفاش ، همه غصه هام یادم رفته و انگار به سحر و جادویی توی حرفای ایشون هست.

توی این نوشته میخوام گزیده هایی از کتاب “آن خردمند دیگر ” اثر هنری ون دایک و ترجمه دکتر الهی قمشه ای رو بنویسم.

تا مدت ها سخنرانی های ایشون رو گوش میدادم و به تدریج شروع کردم به خریدن کتاب هایی که ایشون تالیف کردن. یه مجموعه هست به نام “مجموعه جوانان و فرهنگ جهانی” که شامل چنتا کتاب میشه . مثلا ۳۶۵ روز با مولانا ، ۳۶۵ روز با حافظ ، و …

توی یکی از فایل های صوتی دکتر الهی قمشه ای که معمولا توی مسیر گوش میدادم ، یه کتاب معرفی میشه به نام “آن خردمند دیگر” اثر هنری ون دایک.

یادمه داستانی که از این کتاب نقل میشد انقدر جذاب بود که وقتی استاد الهی قمشه ای گفتن ادامه داستان رو از کتاب آن خردمند دیگر خودتون بخونید ، منی که در حال رانندگی بودم ، با اشتیاق یه گوشه پارک کردم و اسم کتاب رو یادداشت کردم توی لیست کارای روزانم که تهیه اش کنم.

وقتی رسیدم به شرکت اولین کاری کردم ، خرید اینترنتی این کتاب بود . امروز (بعد از دو روز) کتاب از سایت خرید اینترنتی ۳۰book بدستم رسید.

حالا توی این نوشته قصد دارم ، جملات و پارگراف های زیبایی از این کتاب رو بنویسم و لذت خوندن این جملات زیبا رو با شما سهیم بشم.

داستان هدیه کریسمس:

این داستان مربوط به زوج عاشقی هست که بسیار دوست دار یکدیگر بودند . مرد این داستان یک ساعت مچی گرانبها دارد که بسیار آن را دوست دارد و از خانواده به ارث برده است و زن داستان ما ، موهای زیبایی (آبشاری از طلا که تا پشت کمر میریخت) دارد که جذابیت آن زن تا حدی مدیون این موهاست. شب کریسمس فرا میرسد و به رسم روزگار هریک برای دیگری هدیه می خرند. نقطه اوج داستان زمانی است که هدیه ها رو به یکدیگر میدهند . معشوق داستان موهای خود را به قیمت بیست دلار میفروشد و یک بند ساعت از جنس مس میگیرد تا محبوبش را خوشحال کند . غافل از اینکه یار جانی ساعت خود را فروخته که برای همسرش یک دست شانه بگیرد تا موهای زیبایش را شانه کند.

زمان چیست؟

زمان بر آنان که در انتظارند ، بسیار آهسته میگذرد،

برآنان که هراسناکند ، با شتاب،

بر آنان که غصه دارند ، بس دراز است،

و بر آنان که شاد و خرسندند ، بسی کوتاه ؛

اما بر آنان که عاشقند،

زمان ابدیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *