چگونه عادت جدید بسازیم؟

مدتی هست که بیشتر به عادت هام توجه میکنم. وقتی میبینم کاری که به عادت دراومده انرژی کمتری ازم میگیره و بدون درد انجامش میدم انگیزه ام برای ایجاد عادت های خوب بیشتر میشه.

آیا تا بحال فکر کردین که عادت ها چطوری ثابت میشن؟ شاید اگر جواب این سوال رو بدونیم بتونیم بهتر عادت های خوب رو شکل بدیم و آدم بهتر و خوشحال تری باشیم.

چیزی که به ذهنم می رسه اینه که هیچ چیز زیبا و خوشحال کننده ای ارزون بدست نمیاد. بنابراین اگر گاهی حالمون خوب نیست و خوشحال نیستیم این به نظر من جای خوشحالی داره .

بعبارت دیگه یک برداشت من از این ناخوشحالی (بدحالی) این هست که گاهی ممکنه مطلوب و اهداف آدمی آنقدر متعالی شده باشد که از چیزهای معمولی و ارزان خوشحال نشود. مثلا پسر بچه ای که رویای بازی کامپیوتری دارد با منج و مار پله خوشحال بنظر نمی رسد.

بنابر این اگر حالمون خوبه که هیچ ، کانال رو عوض نمی کنیم و لذت می بریم. اگر حالمون بد باشه ، این یعنی یک سیگنالی دریافت کردیم که باید تکونی بخوریم یا بریم چیزی یاد بگیریم، یا به هر طریقی شده حالمون رو خوب کنیم.

کارهایی هستند که به زور بازو نیاز ندارند و کار اصطلاحا سبکی هستند. و فیزیک بدن ما براحتی قادر به انجام اون کار ها هست. مثل (مطالعه کتاب، مسواک زدن ، ورزش کردن روزانه و …) اما گاهی با وجود اینکه می دونیم به این موارد نیاز داریم یه مقاومت ذهنی برای انجام این کارها توی مغز ما بوجود میاد. بنابر این متوجه میشیم که این مغز ماست که باید تربیت شود و اگر قرار باشد ، عادت کاری برای ما انجام بدهد ، این کار در مغز ما صورت میگیرد. یکی از عادت های خوبی که میتونیم داشته باشیم ، عادت به وبلاگ نویسی هست. من به وبلاگ نویسی عادت ندارم اما میدونم که به زودی این اتفاق خواهد افتاد. اولین کاری که می تونم انجام بدم اینه که یه لیست تهیه کنم. اینجوری ذهنم برای انتخاب موضوع کمتر درگیر میشه. بنابراین الان چند مورد رو در زیر می نویسم و سعی میکنم متن‌هاش رو بنویسم:

۱- خلاقیت- چطوری آدم خلاق تری باشیم؟

۲- چالش مواجه شدن با ترس ها

فهرستی از موضوعاتی که دوست دارم در مورد آنها بنویسم در لینک زیر قرار داده شده اند.

لینک به فهرستی برای نوشتن

۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *