شاد بودن

چطور آدم شاد تری باشیم؟

من معمولا کارهایی که باید در طول روز و ماه و سال انجام بدم رو توی سررسیدم می نویسم و اینجوری احساس میکنم ، تمرکزبیشتری دارم. امروز که یه روز خوبی رو پشت سر گذاشتم ، اومدم وبه لیست کارهام نگاه کردم. شماره ۹ از لیست کارهایی که نوشته بودم این بود: “تهیه فهرست شادی و تفریح

شاید اولین باری بود که چنین task ای رو برای خودم نوشته بودم. اما وقتی عمیق تر فکر میکنم به این موضوع متوجه میشم که واقعا یه چیزایی در درونم اتفاق افتاده که نوشتم ، تهیه لیست شادی و تفریح.

انگار یکی توی دالان های پیچ در پیچ ذهنم در گوشی بهم گفته ، حواست باشه که تفریح و شادی رو اگر براش برنامه ریزی نکنی ، به سراغت نمیاد.

همچنین ، یکی از دلایل دیگه ای که دوست داشتم این تغییر رو ایجاد کنم ، مسائل اخیر ایران (اقتصاد ، کرونا ، سیاسی و …) بود . من هم مثل همه توی این شرایط هستم و میبینم اوضاع چطوره . اما همیشه یه ندایی بهم میگه که دیدن روی بد ماجرا وغمگین نا امید شدن ، اصلا نیازی به برنامه ریزی و تلاش نداره. کافیه فقط به اخبار و حرف عموم مردم گوش بدی و شیرجه بزنی توی دنیای نا امیدی و افسردگی.

در واقع احساس کردم اینجا و توی همین شرایط افرادی هستن که انگار شرایط رو حس نمیکنن. ولی خوب که دقت کردم متوجه شدم که اونا دارن احساسات ، ذهن ، اراده و این طور چیزا رو آگاهانه و تعمدا ، کنترل و مدیریت میکنن. شاید خودم هم یکی از اونا باشم. 🙂

در هر صورت اومدم که لیستی از گزینه های شادی و تفریح رو برای خودم درست کنم و بعد به خودم گفتم چه اشکالی داره که این فهرست رو توی وبلاگم هم بنویسم.

چون نمی خواستم یه متن دل نوشته باشه و واقعا میخواستم یه تغییر توی میزان شاد بودن و انرژتیک بودنم ایجاد کنم ، گوگل سرچ کردم . توی ادامه , چیزایی که پیدا کردم رو مینویسم و سعد میکنم اجراشون کنم و شاید هم اگر چیزای جدید بدست آوردم این نوشته رو بتدریج کامل کنم.

۱- تمرین منظم ورزش

اولین موردی که توی اکثر مقالات به اون اشاره میشه در مورد تاثیر تمرین و ورزش کردن توی میزان شادی آدم هاست. یه نگاهی هم به اطراف خودمون بندازیم متوجه میشیم که دوستانی که تحرک بیشتری دارن ، شاد تر هستن.

یه اعتراف هم همینجا میکنم . من نوشتن و پشت کامپیوتر نشستن رو خیلی دوست دارم ، توی محیط کارم هم از ۸ ساعت حدود ۷ ساعت رو یکجا میشینم . موقع رفتن به سر کار و برگشت هم از ماشین استفاده میکنم. میام خونه هم میشینم کتاب میخونم یا موسیقی تمرین میکنم. پس تعجب نداره اگر بعضی روزا واقعه احساس کنم که اصلا شبیه اون موجود خلاقی توی دوران نوجوانی نیستم.

ولی همین نوشتن باعث شد که خودم رو مرور بکنم و یه تلنگر به خودم بزنم که ورزش و تحرک بیشتری رو توی برنامه های کاریم بگنجونم.

۲- خوردن غذای سالم

این مورد رو من رعایت میکنم. یعنی معمولا غذا رو خودم درست میکنم . آخرین باری هم که از بیرون غذا سفارش دادم رو یادم نمیاد.

۳- زمان بیشتری را در بیرون گذراندن

همین امروز عصر داشتم فکر میکردم ای کاش این طرح محدودیت تردد شبانه رو برمیداشتن و میتونستیم تا پاسی از شب بیرون باشیم و دور بزنیم با دوستان….

البته میشه یه کارایی کرد … مثلا اخیرا به یه گروه خوب آشنا شدم که سشنبه شبها برنامه شب مانی دارن. خیلی هم منظم هستن. خیلی ایده خوبیه . هفته ای یک شب رو بیرون توی کوه میخوابن. میشه مالی ۴ شب. البته توی فصول مناسب سال. عالیه.

نوشتن پارگراف بالا باعث شد به این فکر بیافتم که سشنبه همراهیشون کنم.

۴- شکر گذار باشید.

این موضوع رو به کرات امتحان کردم و نتیجه گرفتم. گری وی (علیه السلام) هم یبار لابلای اون حرف زدنای بامزه و مودبانه اش میگفت من آدم شکر گذاری هستم و خیلی هم آدم شادی هستم.

اگر دوست داشتید بیشتر در این زمینه بخونید پیشنهاد میکنم کتاب (معجزه شکر گذاری) رو بخونید.

۵- زمان بیشتری رو با افرادی که دوستشون داردید بگذرونید

گاهی وقتا اوضاع و شرایط کاری ، تحصیلی طوری میشه که آدم دور از دوستان و خانواده اش میافته. وضعیتی که من خیلی با اون آشنا هستم. من توی تهران زندگی میکنم و خانواده ام شیراز هستن. این موضوع برای من گاهی رنج آور بوده ولی واقعیت اینه که اجازه ندادم این موضوع بیش از حد خودش رو نشون بده . در واقع سعی کردم یه لبخند ریز بزنم به این موضوع و سعی کنم روی خوب این موضوع رو ببینم و خلاقانه فکر کنم که این موضوع چرا اتفاق افتاده و عکس العمل خلاقانه من برای حل این موضوع چی بوده.

از طرفی از خانواده که بگذریم ، بحث دوست هست. دوستانی هستن که بودن در کنارشون ، یه عالمه حس خوب به شما میده و این جنس دوستان انقدر خوب هستن که وجود یکیشون ممکنه دلیل عدم مهاجرت یا خود مهاجرت باشه.

۶ – مهارت جدید یاد بگیرید

این موضوع رو خیلی خیلی دوست دارم. چنتا از مهارت هایی که اخیرا (توی سال ۹۹ و ۴۰۰) یاد گرفتم اینا بودن:

 • وردپرس و تاسیس سایت شخصی (همین سایت خودم)
 • آموزش موسیقی
 • آموزش سئو
 • آموزش برنامه نویسی پایتون در سایت مکتب خونه با جادی میرمیرانی
  • این مورد خیلی خوب بود ، احتمال داره تا سال آینده مسیر شغلی و روابط کاری و دوستانه ام به کلی بابت این موضوع تغییر کنه. افزایش درامد ، روابط بهتر ، کار خلاقانه تر و یه عالمه چیز خوب دیگه . واقعا خدارو شکر میکنم.
 • آموزش ماشین لرنینگ از رهنما کالج – دوره خوبی نبود ولی یه سرنخ هایی بهم داد تا مسیر self study رو ترسیم کنم.
 • در ادامه موارد ی رو که بدست آوردم رو فهرست وار مینویسم:
 • به حرف دیگران توجه نکنید
 • انجام مدیتیشن
 • بیشتر لبخند بزنید
 • خودتان را دوست داشته باشید (هدیه خریدن برای خود)
 • تجربه های بیشتری داشته باشید
  • لیست تجربه ها (۳۰ سال دیگه از نکرده ها بیشتر پشیمونی تا از کرده ها)
  • بازی کردن
  • سفر کردن
  • کمک کردن به دیگران
  • انجام دادن یه کار هنری
  • خودتون رو به چالش بکشید

چالش میتونه دریافت وام باشه برای مقروض شدن و تلخ کردن کام در پروسه تلخ مربوط به خود

چالش میتوان مطالعه و برنامه ریزی برای کسب درآمد دلاری و افزایش گزینه های محل زندگی باشد.

چالش میتواند یادگیری نحوه یادگیری برقراری ارتباط با دختری یا پسری باشد که واقعا دوستش داری .

چالش میتواند شاد بودن در ایران با این همه دلیل ناشاد بودن باشد.

چالش میتواند ایجاد گروه و پادکست و سایت پر بازدید باشد

چالش میتواند ایحاد ارزش افزوده و کسب درامد بیشتر باشد

چالش میتواند عوض کردن محیط کاری، زندگی یا جنس دوستان باشد

چالش میتواند برنامه ریزی و اجرای یک پروژه برای تغییر یکی از عیوب خود باشد

چالش میتواند نوشتن یک کتاب خوب باشد

چالش میتواند نوشتن یک برنامه یا اپلیکشین با هوش مصنوعی باشد

چالش میتوانئد مدیریت زمان و رسیدن به کارهای مهم در طول روز باشد

 • حذف کردن کارهایی که دوستش ندارید

اگر واقعا من کارم را دوست ندارم باید به دنبال دلیل آن باشم و اگر دیدم دلی منطقی دارد از انجام آن کار دست بکشم

زمان کمتری را در شبکه های اجتماعی بگذرانید

به نظرم کار جالبیه اگر برای مدت معین و با هدف بخ چالش کشیدن خود از اکانت شبکه های اجتماعی خودمون لاگ اوت کنیم و ببینیم دنیا چه شکلیه

 • پذیرفتن

یعنی اینکه من بپذیرم که قرار نیست همه روزها در حال شادی و پر انرژی و ترکوندن باشم. اگر یه روز کمی انرژی کمتری داشتم و یا اتفاقی افتاد که معنای اون رو نمیدونستم و داشت اذیتم میکرد ، این موضع رو به همه روزها تعمیم ندم و اینجوری فکر نکنم که دنیا همش پر از سیاهی و تاریکی و افسردگی و اینچیزاست. یادمون باشه که دنیا ،همون جاییه که بچه ها به خوبی دارن شادی میکنن و بازی میکنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *